Proč a jak budovat svalstvo

Existuje svalová paměť, víš o ní? Nikdy nezapomeneš pohyb, který ses naučil (např. běhání, lyžování, tanec). Nová svalová hmota se s přibývajícím věkem nabírá obtížněji než-li v mládí. To však není důvod k rezignaci a výmluvám, nikde není psáno, že nemůžete být v mnohem lepší formě než před dvaceti lety!

V článku je několik rad, jak trénovat a jíst, pokud Tě to zaujalo, tak si mne najdi. Předcvičuji "naživo" a chystám i online lekce..

Více info zde

Tréninkové tipy


1) Před tréninkem se vždy důkladně zahřejte

Byli jste dříve zvyklí přijít do posilovny a hned se vrhnout na těžké činky? Nebo navlíknout si boty a běžet , jak o závod?

Tomu by měl být konec, pokud si vážíte vlastního zdraví a nechcete přijít ke zranění. Ideální je začít trénink, který dopomůže k zahřátí a prokrvení těla.

Cvičení s vlastní váhou připraví na zátěž klouby a vaziva.

Já volím  v tréninkách prvky jógy a pilates pro zahřátí.

2) Střídejte silový trénink s kardiem a naopak 

Tabata je za mne značka ideál. Cvičení s vlastné vahou v rytmu tvého dechu.. hmm. Vše se to děje za doprovodu motivující hudby, která ti naznačí, co a jak. Četnosti tréninků je ideální 2-4 týdně pro budování svalové hmoty a mobility.

Pro jedince starší 40 let klíčové ze dvou důvodů. První je ten, že dochází ke zpomalování metabolismu a ukládání tuku a přirozená ztráta sval.hmoty. Druhý důvod je ten, že nejdůležitějším svalem je srdce. Kardio trénink posiluje srdce, zvyšuje tepovou frekvenci, zlepšuje prokrvení a snižuje krevní tlak.

3) Dbejte na regeneraci a neignorujte varovné signály těla (3.etapa)

Protahováním zvýšíte svou flexibilitu, udržíte svaly a šlachy pružné a předejdete dysbalancím způsobeným zkrácením svalů. Strečink snižuje svalové napětí a má vliv na celkové uvolnění těla i mysli.

Při protahování byste nikdy neměli cítit bolest, jen pnutí, sval vždy protahujte zahřátý.

O nutnosti kvalitního a dostatečného spánku jsme již napsali mnohé. V rámci regenerace můžete také zajít do sauny či na masáž nebo prostě na prochajdu.

Tipy ohledně výživy

1) Jezte dostatek bílkovin

Ideálně přijímejte kolem 2,2g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Bílkoviny potřebujete pro udržení a růst svalové hmoty. Tím ale jejich funkce nekončí, podílí se na regeneraci tkání, správném fungování imunitního systému a hormonů a dalších procesech. Například máš pocit nasycenosti. Volte zejména plnohodnotné bílkoviny s kompletním spektrem aminokyselin (maso, ryby, vejce, řecký jogurt, TVAROH, Cottage,,..).

2) Hlídejte si příjem vitamínů a minerálních látek (hořčík, zinek,  měď, selen, atd)

Snažte se, aby byl váš jídelníček pestrý - nejezte dokola jen kuřecí a rýži. Střídejte různé druhy bílkovin, příloh, zeleniny a ovoce, nezapomínejte na zdravé tuky.

3) Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro zdraví nezbytné a rozhodně by neměly ve vašem jídelníčku chybět. Lidské tělo je nedokáže samo vytvořit, musí být tedy přijímány ve stravě. Působí protizánětlivě, zvyšují hladinu HDL (dobrého) cholesterolu, snižují riziko infarktu myokardu, mohou zlepšit rizikové faktory pro kardiovaskulární choroby, pomáhají udržovat kosti a klouby zdravé a mnoho dalšího.

Najdete je hlavně v tučných mořských rybách jako jsou sardinky, makrela a losos (zejména divoký). Pokud zrovna nepatříte mezi fanoušky ryb, můžete si pořídit omega-3 v kapslích, který ma JUST a Nahrin nadupané

4) Zvažte pořízení kloubní výživy

Kloubní výživu je dobré používat preventivně, abyste udrželi klouby, šlachy a vazy zdravé a minimalizovali riziko jejich poškození do budoucna. Zde mohu doporučit BASICO, mám ho moc ráda i když je nevalné chuti a množství. Ráda Ti ho objednám.